Kedi Mamaları

Kedi Mamaları

Protein, vitamin ve mineral oranları dengelenerek üretilen kedi mamaları, evcil dostlarınıza her öğünde tam donanımlı bir gıda sunar. Her yaştaki kedinin farklı protein, vitamin ve mineral

ihtiyacı olduğu için bu ürünler yavru, yetişkin ve yaşlı olarak üç gruba ayrılır. Aynı zamanda, hassas bünyeye sahip olan veya kısırlaştırılan kedilerin ihtiyacına uygun olacak şekilde hazırlanmış kedi maması çeşitleri de mevcuttur. Ürün çeşitliliği, kolay beğenmeyen kediler için en uygun alternatifi bulmanıza da destek verir. Bazı mamalardaki temel protein kaynağı tavuk veya somon iken bazılarında da kuzu etidir. Hem lezzetli hem de vitamin ve mineraller açısından zengin mama çeşitlerini Markamama sizler için bir araya getirir. Seçenekler arasından kedinizin damak tadına uygun olan ürünü bulmanız kolaylaşır. 

Yaşlara Uygun Kedi Maması Çeşitleri

Yavru kediler, büyüme çağında oldukları için yetişkinlerden daha fazla yağ, protein ve kaloriye ihtiyaç duyar. Temelde bu sebep, yavru ve yetişkin mamalarını birbirinden ayırır. Yavru kedi

maması çeşitleri sağlıklı yağlar, güçlü proteinlerle yüksek kalorili olacak şekilde formülize edilir. Yetişkinlerin beslenmesi için gerekli olan ürünlerde de sağlıklı yaş almaya yönelik ekstra vitamin ve mineraller mevcuttur. Yaşlı kedi mamaları ise vitamin ve mineral açısından yetişkin ürünleriyle benzerlik gösterir. Ancak bu ürünler genellikle daha az kalori ve protein içerirken, daha fazla lifle formülize edilir. Kedi maması çeşitlerinin yaşlara göre birbirinden ayrılan özellikleri şöyle sıralanabilir:

 • Yavru kedi mamaları, büyümeyi ve gelişmeyi teşvik eden yüksek kalorili besinlerle hazırlanır. Yetişkin kedinize, yavru maması vermenin kısa vadede herhangi bir olumsuz etkisi bulunmaz. Ancak yavru kediler için hazırlanmış yüksek kalorili besin, yetişkin kedinizin uzun vadede kilo almasına neden
 • Büyüme aşamasında olan yavru kedilerin sindirim sistemleri oldukça hassastır. Bu sebeple yavru kedi mamaları kolay sindirim için özel besinler içerir.
 • Yetişkin kedi maması çeşitleri, kedinizin 1 yaşından sonraki yıllarında tüm besin ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde üretilir. Bu ürünlerde tat ve doku seçeneği oldukça fazladır.
 • Yaşlı kedi maması çeşitlerinin bazıları veteriner hekim tavsiyesine göre 11 veya 7 yaşından sonra kullanılabilir. Bu mamalarda sindirimi kolaylaştırması için lif oranı yüksek tutulur. Aynı zamanda evcil dostların bağışıklık sistemini güçlendirici vitaminler de bu ürünlere

Özel Gereksinimlerine Uygun Kedi Maması Seçenekleri

Yaş faktörünün yanında bir kedinin alışkanlıkları, aktivite seviyesi, içgüdüleri beslenme konusunda belirleyici olur. Aynı zamanda yaş faktörünün yanında kedinin sağlık durumu da

mama seçiminde önemli bir etkendir. Aşağıda farklı ihtiyaçlara yönelik hazırlanan mama çeşitleri listelenmiştir:

 • Kısırlaştırılan kediler, kilo almaya daha yatkın hale gelebilir. Yağ oranı azaltılan kısırlaştırılmış kedi maması çeşitleri, bu durumlarda tercih
 • Enerjik ve günü aktiviteyle geçiren kedilerin protein ihtiyacı daha yüksek Tahılsız kedi maması çeşitleri, mısır ve pirinç benzeri hiçbir gıdayı içermez.

Ayrıca ürünlerin hem kuru hem de yaş kedi maması çeşitleri mevcuttur. Yaş mamalarda konserve edilmiş et parçaları bulunur. Bu ürünler kediniz için son derece lezzetli bir alternatiftir. Ancak, kuru mamaların raf ömrü uzunken yaş mamalar paket açıldıktan sonra 2 gün saklanabilir.

Kedi Maması Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Yüzlerce ürün arasından evcil dostunuz için en iyi kedi maması çeşidini bulmanız zor olabilir. Mama seçiminden önce onun ihtiyaçlarını, yaşını ve günlük aktivite durumunu incelemek size yardımcı olabilir. Aşağıda mama seçiminde size yardımcı olacak önerileri bulabilirsiniz.

 • Evcil dostunuz için en kaliteli kedi maması çeşidini belirlemek için işe ürünlerin bileşenlerinin neler olduğunu incelemek ile başlayabilirsiniz.
 • Kediler etobur canlılardır. Bu sebeple de, et bazlı proteinlere ihtiyaç duyarlar. Bu sebeple mamalardaki protein kaynaklarını inceleyebilirsiniz. Tavuk, ton balığı, sığır eti veya hindi gibi bir protein kaynağı kullanıldığından emin olun.
 • Birçok kedi maması mısır, arpa veya buğday gibi tahıllar içerir. Bu tahıllar, kedilere enerji verecek karbonhidrat kaynaklarıdır. Kedinizin ihtiyacına uygun tahılların

mamada olup olmadığını inceleyebilirsiniz.

 • Kaliteli kedi maması çeşitleri içeriğinde taurine yer verir. Taurin, kedi sağlığı için faydalı bir
 • Vitamin ve mineraller, evcil dostunuzun sağlığı için gereklidir. Birçok kedi maması, kedi sağlığına uygun vitamin ve mineralleri formülünde kullanır. Mamada takviye olarak kalsiyum, fosfor, demir, magnezyum, sodyum ve çinko yer alıp almadığını kontrol edebilirsiniz.
 • Kedinizin yaşına ve kilosuna göre kalori ihtiyacını belirleyebilirsiniz. Bunun için mamaların üzerinde yer alan tablolar size kılavuzluk
 • Kedi mama markaları hakkında araştırmalar yapabilirsiniz. Böylece markaların ürünlerinde hangi besin kaynaklarını kullandığını görebilirsiniz.
 • Kuru yiyecekler, uzun raf ömrüne sahiptir. Ayrıca bu ürünler, yaş mamaya nazaran daha ucuz kedi maması çeşitleri arasında yer alır.
 • Kediniz dehidrasyon veya idrar yolu sorunlarına yatkınsa veteriner hekime de danışarak yaş kedi maması kullanabilirsiniz.

Bunların yanı sıra kedilerin seçici canlılar olduğunu da unutmamalısınız. Özellikle hayvansal yan ürün kaynağı olarak karaciğer ve akciğer içeren mamalar kediniz için lezzetli olabilir. Sağlık için gerekli ihtiyaçlarını düşünürken evcil dostunuzun damak tadına uygun mamalar seçmeyi de

ihmal etmeyin.

Kedi Maması Besin Değerleri

Kedinizi doğru miktarda kalori ile beslemek, enerji ihtiyaçlarının kilolarıyla dengelenmesine destek verir. Yavru kediler, enerji sağlamak için daha fazla kaloriye ihtiyaç duyar. Yetişkinlerin ise daha az aktif oldukları için kalori ihtiyacı daha azdır. Bu sebeple ürün çeşitlerindeki kalori miktarı değişiklik gösterir. Tıpkı kalori ihtiyacı gibi yavru ve yetişkin mamalarının besin değerleri de farklıdır. Farklı mama çeşitlerine göre besin değerleri şöyledir:

 • Yavru kedi maması çeşitleri yüzde 35 ila 50 arasında, yetişkin mamaları ise yüzde 25 ve 40 aralığında protein içerir. Evcil hayvanınızın ek protein gerektiren gebelik gibi özel bir durumu yoksa beslenme düzeninde bu besin değerleri yeterli
 • Omega-3 ve Omega-6 yağ asitleri büyümeyi ve gelişmeyi desteklediği gibi bağışıklık sisteminin güçlenmesine de katkı sağlayabilir. Bu sebeple yavru ve yaşlı kedi mamalarında yüzde 0.03 ile 2 oranında yağ asitlerine yer
 • Yavrular için en uygun kedi maması çeşitlerinde bağışıklık sistemi için E vitamini ve selenyum gibi takviyelere yer

 

Kedilerin her öğünde ihtiyaç duyduğu besini alabilmesi için en basit yol, protein, karbonhidrat, vitamin ve mineral açısından dengelenmiş bir mamayla beslenmesidir. Mamaların birçoğu bu reçeteyle hazırlanarak, kediniz için dengeli ve sağlıklı bir beslenme programı oluşturulmasına destek verir. Dengeli ve sağlıklı beslenmeye katkı sağlayan kedi mama fiyatları, ürünlerin besin değerlerine göre farklı rakamlarla satışa sunulur.

Kedi Mamasının Kullanımı

Kediler, doğal yaşamda içgüdüsel olarak gezerek beslenir. Aynı zamanda az ve sık beslenmeyi tercih ederler. Bu sebeple kuru mamaları, gün boyu kedinizin beslenme kabında tutabilirsiniz. Böylece onun beslenme içgüdüsünü teşvik edebilirsiniz. Ancak, bu ürünler kurutularak elde edildiği için su içeriği az olur. Kedinizin susuzluk çekmemesi için gün boyu mama kabının yanında taze su bulundurmanız önemlidir. Ayrıca, kedi maması paketlerinin arka tarafında beslenme kılavuzları yer alır. Kedilerin günlük kalori ihtiyaçları ise hem yaşa hem de kiloya bağlı olarak değiştiği için günlük yemesi gereken miktarı kılavuzun üzerinden kontrol edebilirsiniz.

Mamanın markasına göre değişiklik gösterse de 5 kilogram ağırlığında olan bir kedi aylık ortalama 1,5 - 2 kg mama tüketir. Eğer 5 kg ağırlığında bir evcil dostunuz varsa sizin için kedi maması 15 kg en ucuz seçeneklerden birisi olabilir. 15 kg ağırlığındaki bir ürün, kedinizin ortalama 6-7 aylık mama ihtiyacını karşılayabilir.

En Kaliteli Kedi Maması Markaları

Tüm dünyada en iyi kedi maması markaları, formüllerinde kaliteli protein kaynakları ve sağlıklı karbonhidratların yanı sıra ideal oranda yağ, vitamin ve mineral barındırır. Kedi maması fiyatları da bu içeriklere göre farklılık gösterebilir. Aşağıda kaliteli markaların ürünlerinin avantajlarını bulabilirsiniz:

 • Pro Plan: Tüm dünyada popüler olan marka, hemen hemen her sorun için özel ve etkili formüller üretir. Hassas mideden tüy sağlığına kadar birçok sorunu destekleyen mama çeşitlerini kullanıcılarına
 • Royal Canin: Hem her sağlık sorununa hem de farklı ırklara özel mama çeşitleri mevcuttur. Her mama tanesi proteinler, yağlar ve karbonhidratlar arasındaki dengeyle üretilir.
 • Pro Choice: Kaliteli ve ucuz kedi maması çeşitlerini veteriner hekimlerin eşliğinde formülize edilmiş ürünlerle satışa sunar. Tüm mama çeşitlerinde yüksek kaliteli proteinleri kullanır.
 • Hills: Ürünler çoklu protein kaynakları ile zengin bir amino asit desteği sağlar. Her yaşa özel mama çeşitleriyle seçici kediler için farklı alternatifleri

Markaların ürünlerinin her biri farklı gramajlarda paketlenir. Kedi maması 15 kg ambalajları, tek seferde kedinizin birkaç aylık besin ihtiyacını karşılamanız için ideal seçenek olabilir.

Markamama en iyi markaların ürünlerini evcil dostlarınız için bir arada sunar. Ürün çeşitlerini inceleyerek onun için en uygun mamayı kolayca belirleyebilir ve hemen sepetinize ekleyebilirsiniz.

1 Kg Kedi Maması Kaç Gün Gider?

Kedinizin günlük tüketeceği miktar, ihtiyaçlarına göre farklılık gösterir. Ancak 5 kilo vücut ağırlığına sahip olan 1 yaşın üzerindeki bir kedi günde ortalama 66 gram mama tüketir. Bu sebeple kediniz 1 kg mamayı ortalama 15 günde tüketir.

En İyi Kedi Maması Nedir?

Her yaşa göre protein, vitamin, mineral ve yağ ihtiyacı farklılık gösterir. Bu sebeple kedinizin yaşına göre seçeceğiniz, prestijli markalar tarafından yüksek kaliteli besinlerle formülize edilen mamalar, en iyi seçeneklerdir.

Kediler En Çok Hangi Mamaları Sever?

Kediler etobur canlılar olduğu için protein oranı yüksek mamaları çok sever. Kaliteli protein kaynaklarıyla üretilmiş kuru mamalar iyi bir seçenek olmasına karşın taze etlerle konserve edilmiş olan yaş mamalar kedilerin en sevdiği ürünler arasında yer alır.

Kedilere Hangi Marka Mama Verilmeli?

İçeriğinde en iyi protein kaynaklarını, karbonhidrat, vitamin ve minerallerle dengeleyen mamaları marka fark etmeksizin kediniz için tercih edebilirsiniz. Seçimizi doğrudan etkilemesi gereken unsur kedinizin yaş, egzersiz, kilo ve sağlık durumudur. Sağlık durumu için veteriner hekimlerden de mama tavsiyesi alabilirsiniz.

Bir Kedi Günde Ne Kadar Mama Yemeli?

Kedilerin günlük ihtiyaç duyduğu mama miktarı birçok etkene bağlı olarak değişir. Aynı zamanda mama çeşitlerinde de farklı besin değerleri mevcut olduğu için bir günlük miktarda net bir rakam söylemek doğru olmaz. Ancak yetişkin kedilerin ortalama 66 gram kuru mama tükettiği söylenebilir.

16.5.2023

 

PlatinMarket® E-Ticaret Sistemi İle Hazırlanmıştır.